DSA Financial Group S.A. to ekspert
w inwestowaniu, działający dynamicznie
na rynku finansowym od 1999 roku.
Dziś DSA jest prężnie rozwijającą się grupą kapitałową skupiającą kilkanaście firm.

Profesjonalnie przygotowani przedstawiciele pomogli już około 700 000 klientów w stworzeniu finansowej niezależności.

Już dziś pomyśl o inwestowaniu z planem.
Ty znasz swoje cele, my środki
do ich osiągnięcia.

Pomnażamy wartościZ rynku

image/jpeg   18-92 286,03 kB

GPW silniejsza niż europejskie parkiety

12.02.2016

Dawid Krywko
Analityk, Dział Inwestycji DSA Investment SA

Mijający tydzień pogłębił trwające od początku roku spadki na rynkach akcji w Europie i Stanach Zjednoczonych. Indeks S&P 500 przebił swoje styczniowe minima, a czwartkową sesję zakończył na poziomie 1829 pkt., tj. o blisko 3% poniżej zamknięcia ubiegłego tygodnia. Niemiecki główny indeks giełdowy DAX spadł w tym tygodniu z kolei o ponad 4%, a francuski CAC40 o ponad 6%.

Czy Ameryka słabnie?

05.02.2016

ANNA KOCJAN – Menedżer Projektu,

Specjalista ds. Relacji Inwestorskich DSA Financial Group S.A.

Przełomowym dniem tego tygodnia okazała się środa, kiedy to duża porcja danych z USA okazała się gorsza od oczekiwań. Swoje raporty za IV kwartał opublikowała też już większość z największych spółek indeksu SP500 i poza kilkoma wyjątkami są one gorsze od wyników za rok 2014 i/lub gorsze od oczekiwań analityków. Wskaźniki z amerykańskiej gospodarki przełożyły się niemal natychmiast na 2-3% osłabienie dolara względem euro oraz innych światowych walut. To z kolei wyraźnie wzmocniło surowce, szczególnie surowce energetyczne i metale przemysłowe, odwracając – przynajmniej krótkoterminowo – trend spadkowy, w którym surowce pozostawały niemalże niezmiennie od początku roku. Czy impuls do wzrostów na surowcach okaże się trwały, czas pokaże.

Podwyżek stóp w USA jednak nie będzie?

29.01.2016

Dawid Krywko
Analityk, Dział Inwestycji DSA Investment SA

Jednym z najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia było środowe posiedzenie Fed podczas którego pozostawiono stopę funduszy federalnych w USA bez zmian w przedziale 0,25-0,50%. Decyzja Fed była zgodna z oczekiwaniami rynku, jednak wydany po ogłoszeniu decyzji komunikat wielu komentatorów uznało jako dość „gołębi”. Fed obawia się, że tempo wzrostu gospodarczego USA może wyhamować i w związku z tym zapowiedział, że termin i wielkość dalszych dostosowań docelowego zakresu stopy procentowej będzie uzależniony od sytuacji na rynku pracy oraz spodziewanej inflacji. Wydany komunikat istotnie zmniejsza prawdopodobieństwo kolejnej podwyżki stóp procentowych w USA podczas kolejnego marcowego posiedzenia Fed, a także planowanej serii podwyżek stóp procentowych (czterech podwyżek w tym roku).

Emocje rządzą rynkami

22.01.2016

W mijającym tygodniu WIG20 naruszył granicę 1700 punktów, tj. granicy, przy której wycena giełdowa spółek jest niższa od ich wartości księgowej. Jakie konsekwencje niesie ten fakt dla perspektyw dla warszawskiego parkietu w artykule Starszego Analityka Quercus TFI SA Tomasza Hońdo „WIG20 już poniżej wartości księgowej”.

Ropa coraz tańsza

15.01.2016

ANNA KOCJAN – Menedżer Projektu,

Specjalista ds. Relacji Inwestorskich DSA Financial Group S.A.

Kiedy piszę ten komentarz, ropa właśnie przekroczyła w dół psychologiczną barierę 30 USD za baryłkę. Tak tania ropa nie była od 2002 roku, kiedy to po pęknięciu „bańki internetowej” nastąpił kryzys, który ceny akcji sprowadził o prawie 50% w dół.
Analitycy nie są zgodni co do tego, jakie scenariusze piszą się dla „czarnego złota”. Nadwyżki podażowe, w tym rosnące zapasy wywierają silną presję na spadki. Jednocześnie jednak tak niskie ceny coraz silniej oddziałują na spółki branży wydobywczej na całym świecie, a także na budżety państw, których przychody oparte są w dużym stopniu na ropie. Przykładami mogą być firma BP, która w tym tygodniu zapowiedziała zwolnienie kilku tysięcy osób, głównie pracowników platform wiertniczych, w związku z cięciem kosztów, czy Arabia Saudyjska, której rząd rozważa sprzedaż części udziałów największego koncernu naftowego na świecie – Aramco (obecnie w rękach państwowych) – w celu spłaty deficytu wynoszącego blisko 100 mld dolarów. O problemach z budżetem państwa przy tak niskich cenach ropy coraz głośniej mówi także Rosja, której przychody w ok. 50% opierają się na sprzedaży ropy i gazu.

Początek roku pod wpływem nastroju w Chinach

08.01.2016

Dawid Krywko
Analityk, Dział Inwestycji DSA Investment SA

Pierwszy tydzień nowego roku przyniósł mocne przeceny na światowych rynkach, które zapoczątkowane zostały na chińskich parkietach. W poniedziałek (4 stycznia br.) główny indeks giełdy w Szanghaju - Shanghai Composite zakończył dzień spadkiem o 6,85%, a indeks CSI300 grupujący największe spółki notowane na parkietach w Szanghaju i Shenzen spadł o 7%, co skutkowało zawieszeniem handlu do końca dnia przez chińskiego regulatora.

Podwyżka stóp procentowych w USA stała się faktem

19.12.2015

ANNA KOCJAN – Menedżer Projektu,

Specjalista ds. Relacji Inwestorskich DSA Financial Group S.A.

Najważniejszą informacją mijającego tygodnia, którą komentowano we wszystkich mediach, na całym świecie, była podwyżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Komentowano ją z kilku powodów – ponieważ była to pierwsza decyzja podnosząca stopy procentowe od 2006 roku, ponieważ inwestorzy i analitycy szykowali się do niej przynajmniej od roku, przeżywając rozczarowania po kolejnych posiedzeniach FED, na których pozostawiano stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Inną przyczyną był fakt, że w tym samym czasie Europejski Bank Centralny i Bank Japonii wciąż mówią o luzowaniu polityki monetarnej w celu stymulacji gospodarek. Ale przede wszystkim zastanawiano się, jak podwyżka stóp procentowych wpłynie na sytuację na rynkach walutowych, akcyjnych i papierów dłużnych.

Nastroje na rynku pod wpływem oczekiwanej podwyżki stóp w USA i cen ropy

11.12.2015

Dawid Krywko
Analityk, Dział Inwestycji DSA Investment SA

W tym tygodniu na giełdach dominuje atmosfera wyczekiwania na przyszłotygodniowe posiedzenie FED, czemu dodatkowo sprzyja skromny kalendarz publikacji danych makro.
Pod koniec ubiegłego tygodnia opublikowane zostały dane dotyczące sytuacji na rynku pracy w USA wskazujące, że liczba miejsc pracy w amerykańskim sektorze prywatnym w listopadzie wzrosła o 197 tys. Po publikacji tych danych prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w USA w przyszłym tygodniu znacząco wzrosło, a zdaniem niektórych analityków podwyżka stóp jest niemal przesądzona. Decyzję FED poznamy w przyszłym tygodniu w środę(16 grudnia). W przyszłym tygodniu jednak dla rynków ważniejsza powinna być nie tyle sama decyzja ws. stóp, która jest powszechnie oczekiwana, co komunikat wydany po posiedzeniu i prognozy odnośnie dalszej polityki FED.

O podwyżce stóp procentowych w USA

27.11.2015

O nadchodzącej podwyżce stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych mówi się od wielu miesięcy. Wydaje się, że pozytywne informacje z amerykańskiej gospodarki czynią scenariusz podwyżek już w grudniu tego roku coraz bardziej prawdopodobnym. Najbardziej interesującym pytaniem pozostaje oczywiście, jaki wpływ na rynki miałaby taka decyzja FED, gdyby faktycznie do niej doszło.

Surowce najniżej od 2002 roku

20.11.2015

Dawid Krywko
Analityk, Dział Inwestycji DSA Investment SA

W tym tygodniu mieliśmy do czynienia z dalszymi spadkami cen surowców. Najpopularniejszy wśród inwestorów wskaźnik cen towarów - Indeks CRB, który mierzy ceny 6 grup towarów (m.in. ropy naftowej, paliw, metali i płodów rolnych) spadł w tym tygodniu do poziomu 182,96 punktów i zanotował najniższą wartość od 13 lat (tj. od listopada 2002 r.).