DSA Financial Group S.A. to ekspert
w inwestowaniu, działający dynamicznie
na rynku finansowym od 1999 roku.
Dziś DSA jest prężnie rozwijającą się grupą kapitałową skupiającą kilkanaście firm.

Profesjonalnie przygotowani przedstawiciele pomogli już około 700 000 klientów w stworzeniu finansowej niezależności.

Już dziś pomyśl o inwestowaniu z planem.
Ty znasz swoje cele, my środki
do ich osiągnięcia.

Pomnażamy wartościZ rynku

image/jpeg   18-92 286,03 kB

S&P500 tuż pod szczytem

08.07.2016

ANNA KOCJAN – Menedżer Projektu,

Specjalista ds. Relacji Inwestorskich DSA Financial Group S.A.

Miniony tydzień na polskim rynku rozpoczął się reperkusji po sobotniej (2 lipca) wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego na temat OFE. Pierwsze komentarze krążyły wokół negatywnych dla rynku kapitałowego wizji nacjonalizacji otwartych funduszy. Późniejsze wystąpienie ministra Morawickiego mające uspokoić inwestorów niewiele wyjaśniało w kwestii przyszłego kształtu systemu emerytalnego i tego, co stanie się z aktywami będącymi obecnie w portfelach OFE. Biorąc pod uwagę, iż wciąż więcej w tym temacie jest znaków zapytania niż odpowiedzi, ciężko na razie ocenić jednoznacznie wpływ planowanych (czy raczej zapowiadanych) zmian na rynek kapitałowy.

Gorąco na rynku złota, letnio na Wall Street, lodowato na GPW

01.07.2016

ANNA KOCJAN – Menedżer Projektu,

Specjalista ds. Relacji Inwestorskich DSA Financial Group S.A.

Pierwsze reakcje po „Brexicie” mamy już za sobą, na średnio i długoterminowe skutki, takie jak wpływ wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej na gospodarkę, zmiana relacji wartości walut etc trzeba natomiast jeszcze sporo poczekać. Możemy więc zostawić na razie dalsze analizy tego wydarzenia, szczególnie że poza brytyjskim funtem krótkoterminowy wpływ wyniku referendum okazał się znikomy. Główne europejskie indeksy (takie jak: DAX, CAC40, IBEX, BEL20, a nawet brytyjski FTSE250) są obecnie notowane 3-5% poniżej poziomu sprzed referendum, co można uznać raczej za zdrową korektę niż znaczące spadki. Amerykański indeks S&P500 natomiast po kilkuprocentowej korekcie w piątek (24 czerwca) i poniedziałek (27 czerwca) podczas kolejnych dni powrócił do poziomu 2100+ punktów.

No i stało się!

24.06.2016

W czwartek Brytyjczycy w referendum zdecydowali o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. „Brexitowcy” uzyskali 4 p.p. przewagi nad zwolennikami pozostania we Wspólnocie. Ta niespodziewana decyzja (sondaże w ostatnich dniach pokazywały przewagę przeciwników Brexit-u) wywołała burzę na rynkach.

W oczekiwaniu na wynik referendum w Wielkiej Brytanii

20.06.2016

Od wielu tygodni jednym z głównych czynników wpływających na zachowania światowych rynków jest niepewność co do wyniku referendum dotyczącego wyjścia (bądź pozostania) Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Referendum już za kilka dni, warto więc przyglądnąć się zachowaniom rynków oraz komentarzom pojawiającym się w związku z nadchodzącym głosowaniem.

Brexit coraz wyraźniej wpływa na europejskie nastroje

10.06.2016

Miniony tydzień na giełdach rozpoczął się pod wpływem piątkowych publikacji gorszych od oczekiwanych danych z amerykańskiego rynku pracy. Liczba nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym w USA okazała się znacząco mniejsza niż oczekiwania rynku. W maju br. przybyło jedynie 38 tys. miejsc pracy, podczas gdy rynek oczekiwał 161 tys. nowych miejsc pracy. W sektorze prywatnym z kolei przybyło w maju 25 tys. miejsc pracy przy oczekiwaniach na poziomie 154 tys. Pozytywna okazała się za to stopa bezrobocia, która wyniosła 4,7% w maju (wobec prognozy na poziomie 4,9%). Przewiduje się, że dane o sytuacji na rynku pracy w USA będą miały kluczowe znaczenie dla decyzji FED o zmianie stóp procentowych w najbliższych miesiącach.

Dywergencja pomiędzy WIG20 a rynkami wschodzącymi

03.06.2016

W tym tygodniu indeks największych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie WIG20 zachowywał się zdecydowanie słabiej niż inne rynki, w tym z reguły skorelowane z nim rynki wschodzące.

Rating Moody’s bez zaskoczenia i nieoczekiwanie „jastrzębi” FED

20.05.2016

Dawid Krywko
Analityk, Dział Inwestycji DSA Investment SA

Miniony tydzień na krajowym rynku rozpoczął się pod wpływem decyzji agencji ratingowej Moody’s dotyczącej oceny wiarygodności kredytowej Polski, którą poznaliśmy w nocy z piątku na sobotę. Agencja Moody’s nie obniżyła ratingu Polski i utrzymała długoterminowy rating na poziomie A2, lecz zmieniła jego perspektywę ze stabilnej do negatywnej. Oznacza to, że podczas następnych przeglądów oceny Polski we wrześniu lub grudniu br. Moody’s może obniżyć nasz rating.

Rating Moody’s już dziś

13.05.2016

Od jakiegoś czasu spekuluje się, że agencja ratingowa Moody’s śladem agencji Standard & Poor’s również obniży długoterminowy rating kredytowy Polski. Jak te spekulacje i inne czynniki wpłynęły w ostatnim czasie na polską giełdę i złotego, przedstawia w swoim artykule pt. „Krajobraz w piątek trzynastego” Tomasz Hońdo, Starszy Analityk QUERCUS TFI SA.

Byki w defensywie

06.05.2016

Dawid Krywko
Analityk, Dział Inwestycji DSA Investment SA

Maj na warszawskiej giełdzie zaczął się od niewielkich wzrostów. WIG20 przez większość poniedziałkowej sesji utrzymywał się powyżej psychologicznego poziomu 1.900 pkt, jednak zakończył ją na poziomie 1899,72 pkt (+0,16%). Podobnie poradził sobie indeks szerokiego rynku WIG, który pierwszą majową sesję zakończył również 0,16% wzrostem.

Optymizm na wielu frontach

04.05.2016

Dawid Krywko
Analityk, Dział Inwestycji DSA Investment SA

Kwiecień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie to czas korekty zwyżek z pierwszych miesięcy roku. Nie inaczej rzecz się miała w kończącym się tygodniu – indeks WIG spadł o ok. 2%, a indeks największych spółek WIG20 o ok. 3%. Tym samym dla WIG nastąpiła konsolidacja w przedziale 47 000 – 49 000 punktów. Dodatkowo osłabił się polski złoty względem najważniejszych walut. Tydzień w Warszawie zamyka się więc w nienajlepszych nastrojach. Warto jednak spojrzeć w szerszej perspektywie. Trwająca od miesiąca korekta oddala pod kątem stóp zwrotu polski rynek od indeksu rynków wschodzących MSCI Emerging Markets, z którym WIG20 historycznie był bardzo silnie skorelowany. Można zasadnie oczekiwać, że taka dywergencja w dłuższym terminie zostanie zniwelowana, co może oznaczać „nadgonienie” przez akcje notowane w Warszawie wzrostów na innych rynkach wschodzących.