DSA Financial Group S.A. to ekspert
w inwestowaniu, działający dynamicznie
na rynku finansowym od 1999 roku.
Dziś DSA jest prężnie rozwijającą się grupą kapitałową skupiającą kilkanaście firm.

Profesjonalnie przygotowani przedstawiciele pomogli już około 700 000 klientów w stworzeniu finansowej niezależności.

Już dziś pomyśl o inwestowaniu z planem.
Ty znasz swoje cele, my środki
do ich osiągnięcia.

Pomnażamy wartości



Zmiany w emeryturach: mniejsza składka dla OFE i ulgi podatkowe w III filarze

03.01.2011

Rząd zaproponował zmiany w systemie emerytalnym. Składka do OFE ma zmniejszyć się z obecnych 7,3 proc. do 2,3 proc. Zabrane z OFE 5 proc. ma trafić na specjalne subkonto w ZUS waloryzowane albo o średnią stopę wzrostu OFE , albo wg wzrostu PKB. W zamian Polacy będą mogli odpisywać od podstawy opodatkowania dobrowolne dodatkowe wpłaty w ramach funduszy emerytalnych lub IKE.

Premier Tusk zapowiedział też, że w latach 2011 - 2017 r. proporcje składek do OFE i ZUS będą się stopniowo zmieniać. Ostatecznie do funduszy emerytalnych trafi 3,5 proc. składki, a na subkonto konto w ZUS - 3,8 proc.

Od 2012 r. będzie można odkładać dobrowolnie pieniądze w funduszach emerytalnych lub na indywidualnych kontach emerytalych (IKE). Te dodatkowe wpłaty będzie można odliczyć od podstawy opodatkowania. To ważna zmiana, wielokrotnie postulowana przez ekspertów związanych z rynkiem emerytalnym. W 2012 r. w ramach ulgi podatkowej będzie można dodatkowo odłożyć 2 proc. wynagrodzenia (średnio około 800 zł rocznie), a docelowo – w roku 2017 – 4 proc. pensji (średnio 1700 zł rocznie).

Inne istotne zmiany to wielofunduszowość w ramach II filara (OFE będą zarządzały kilkoma funduszami o różnej strategii) oraz zwiększenie limitów inwestycji w akcje . Premier Tusk zapewnia, że pakiet zmian w systemie emerytalnym wpłynie korzystnie na wysokość przyszłych świadczeń emerytalnych. Odpowiedzialny za projekt Michał Boni twierdzi, że uelastycznienie limitów inwestycyjnych dla OFE w połączeniu z dodatkowym oszczędzaniem w III filarze zwiększy stopę zastąpienia, czyli relację ostatniego wynagrodzenia do wysokości emerytury o 15,3 punktów procentowych.

Z kolei rynki finansowe są zaniepokojone osłabieniem pozycji OFE jako dużego gracza na rynku, który zapewniał większą stabilność cen polskich akcji i obligacji, zwłaszcza w sytuacji wyprzedaży papierów przez inwestorów zagranicznych.

Projekt ustawy o zmianach w systemie emerytalnym może być gotowy już w styczniu, a zmiany mają wejść od kwietnia 2011 roku.