DSA Financial Group S.A. to ekspert
w inwestowaniu, działający dynamicznie
na rynku finansowym od 1999 roku.
Dziś DSA jest prężnie rozwijającą się grupą kapitałową skupiającą kilkanaście firm.

Profesjonalnie przygotowani przedstawiciele pomogli już około 700 000 klientów w stworzeniu finansowej niezależności.

Już dziś pomyśl o inwestowaniu z planem.
Ty znasz swoje cele, my środki
do ich osiągnięcia.

Pomnażamy wartości



Rok 2012 świetny dla klientów UFK

28.01.2013

Rok 2012 był bardzo dobry dla klientów ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych (UFK), gdyż zdecydowana większość rozwiązań zakończyła go z zyskiem.Z informacji zebranych przez Analizy Online wynika, że średni wynik wszystkich 18 sklasyfikowanych grup funduszy był dodatni, a najwyższą stopę zwrotu osiągnęły w 2012 r. fundusze akcji europejskich rynków wschodzących, które średnio zarobiły +21,9%.

„Tak dobry wynik był możliwy przede wszystkim dzięki świetnej koniunkturze na rynku tureckim. W pierwszej 10. funduszy z najwyższą stopą zwrotu w 2012 r., aż 6 to fundusze akcji tureckich. Jednostka PZU - HSBC GIF Turkey Equity EC (zł) UFK zyskała na wartości +56,7% (jednostka wyceniana w euro urosła aż +71,3%). Wśród najzyskowniejszych inwestycji 2012 r. znalazły się również m.in. UFK, oparte na subfunduszu Quercus lev, odwzorowującym dwu-krotność zmian indeksu WIG20. W 2012 r. indeks urósł +20%, natomiast sam fundusz zyskał w przeciągu 12 miesięcy +45%" - czytamy w raporcie Analiz Online.

Analitycy podkreślają, że ub.r. był również bardzo udany dla funduszy akcji polskich uniwersalnych, które zarobiły średnio + 17,1%, mieszanych polskich zrównoważonych ze średnim wynikiem +16,8% oraz akcji polskich małych i średnich spółek, które zyskały średnio +14,3%. „W grupie funduszy akcji polskich uniwersalnych niemal wszystkie fundusze wypracowały dodatni wynik, w większości dwucyfrowy. Najwyższą stopę zwrotu osiągnęły UFK oparte na funduszu inwestycyjnym Quercus Agresywny, dostępne u 6 ubezpieczycieli - napisano m.in. w raporcie.

Korzystnie wypadły także polskie fundusze mieszane, którym sprzyjała zarówno dobra koniunktura na rynku akcji, jak i na rynku długu. Średnia stopa zwrotu funduszy zrównoważonych wyniosła +16,8%, funduszy stabilnego wzrostu +11,6%, a funduszy aktywnej alokacji +9,6%.

Analizy Online oceniają, że w 2012 r. świetne wyniki wypracowały fundusze inwestujące w polskie papiery dłużne, dzięki wyjątkowo dobrej koniunkturze na rynku długu. W sumie polowa funduszy z tego pojemnego segmentu zakończyła rok z wynikiem dwucyfrowym" - podano w raporcie.

Najsłabiej w minionym roku wypadły fundusze akcji amerykańskich i ochrony kapitału polskie z gwarancją kapitału. Pomimo najgorszych wyników na całym rynku UFK, średnie dla obydwu grup funduszy były dodatnie i ukształtowały się na poziomie ponad +3%.

źródło: Analizy Online