DSA Financial Group S.A. to ekspert
w inwestowaniu, działający dynamicznie
na rynku finansowym od 1999 roku.
Dziś DSA jest prężnie rozwijającą się grupą kapitałową skupiającą kilkanaście firm.

Profesjonalnie przygotowani przedstawiciele pomogli już około 700 000 klientów w stworzeniu finansowej niezależności.

Już dziś pomyśl o inwestowaniu z planem.
Ty znasz swoje cele, my środki
do ich osiągnięcia.

Pomnażamy wartości



OFE lepsze od funduszy inwestycyjnych stabilnego wzrostu

01.09.2010

- Opinie ferowane pod adresem funduszy emerytalnych, że są nieefektywne, nie są prawdziwe - uważa Tomasz Publicewicz z firmy Analizy Online (www.analizy.pl), która monitoruje rynek finansowy. - W porównaniu z funduszami inwestycyjnymi stabilnego wzrostu, które mają podobny skład portfela inwestycyjnego, fundusze emerytalne wypadają lepiej. Wydaje się, że dość dobrze wypełniają swoją rolę - ocenia Publicewicz.

Przeciętny wynik, wypracowany z inwestycji OFE zarówno w ostatnim roku, jak i po pięciu i dziesięciu latach, jest lepszy od średniej stopy zwrotu funduszy inwestycyjnych stabilnego wzrostu (inwestują podobnie jak OFE) czy nawet funduszy inwestycyjnych zrównoważonych (więcej niż OFE lokują w akcjach). I tak średni wynik OFE za dziesięć ostatnich lat wynosi 130,2 proc., podczas gdy w przypadku funduszy stabilnego wzrostu jest to 103,6 proc., a zrównoważonych -ponad 82 proc. Oszczędzając w OFE mamy więcej, niż gdybyśmy te same pieniądze włożyli na lokatę bankową (72 proc.) czy samodzielnie inwestowali w spółki skupione w indeksie WIG, jednak przeciętnie nieco mniej niż w sytuacji, gdybyśmy kupili dziesięcioletnie obligacje. Przeciętnie, gdyż stopa zwrotu sześciu funduszy jest lepsza od zysku z obligacji.

Polskie OFE wypadają także lepiej niż podobne instytucje w innych krajach. - Do tej pory udawało się polskim funduszom pobijać realny wzrost PKB - mówi dr Dariusz Stańko z SGH. Nie udało się to w ośmiu innych krajach, które mają system emerytalny podobny do naszego, np. na Węgrzech, Litwie, Słowacji, w Chorwacji czy Estonii.

na podstawie:

OFE: 8,2 proc. w rok - Parkiet, 30.08.2010;
Fundusze lepsze od TFI i lokat - Rzeczpospolita, 30-08-2010