DSA Financial Group S.A. to ekspert
w inwestowaniu, działający dynamicznie
na rynku finansowym od 1999 roku.
Dziś DSA jest prężnie rozwijającą się grupą kapitałową skupiającą kilkanaście firm.

Profesjonalnie przygotowani przedstawiciele pomogli już około 700 000 klientów w stworzeniu finansowej niezależności.

Już dziś pomyśl o inwestowaniu z planem.
Ty znasz swoje cele, my środki
do ich osiągnięcia.

Pomnażamy wartości



Ernst & Young: Czy OFE mogą wspierać rozwój Polski?

22.07.2010

Zdaniem renomowanej firmy doradczej i audytorskiej Ernst & Young Otwarte Fundusze Emerytalne mogą przyczynić się do wzmocnienia długookresowego wzrostu gospodarczego w Polsce. Mogłyby to osiągnąć dzięki naciskom na nieustanny rozwój ładu korporacyjnego w przedsiębiorstwach, w które inwestują.

W ocenie autorów raportu otoczenie, w jakim funkcjonują polskie fundusze emerytalne, zmniejsza ich motywację do kształtowania zasad ładu korporacyjnego. Tym samym ogranicza to szansę wsparcia wzrostu gospodarczego, dzięki długookresowym i stale rosnącym inwestycjom OFE.

Już od dawna wiadomo, że wykorzystanie wewnętrznego indeksu odniesienia (benchmarku) wyników funduszy nie sprzyja nowatorskim strategiom inwestycyjnym. Przez co podstawowym wyzwaniem zarządzających aktywami OFE jest wystrzeganie się straty, względem średniej zysków wszystkich funduszy, w celu uniknięcia kar finansowych.

Dlatego, w ocenie autorów raportu sposobem na większy udział funduszy emerytalnych w kształtowaniu ładu korporacyjnego może być odstąpienie od wewnętrznego indeksu odniesienia i zastąpienie indeksem zewnętrznym.

Autorzy raportu podkreślają, że fundusze emerytalne mogą również wpływać na zasady ładu korporacyjnego w firmach, za pomocą wiarygodnej groźby wyjścia z inwestycji i przeniesienia środków do podmiotów o wyższym jego poziomie.

Twórcy raportu wskazują również inne rozwiązania, które mogą zachęcić fundusze emerytalne do bardziej aktywnego uczestnictwa w kształtowaniu ładu korporacyjnego. Pewnym wyjściem może być zwiększenie możliwości OFE do inwestowania w zagraniczne aktywa finansowe. W celu zatrzymania kapitału w Polsce rządzący byliby zmuszeni do wprowadzenia regulacji wspierających rozwój ładu korporacyjnego, a przedsiębiorstwa do ciągłego jego udoskonalania.

Autorzy raportu twierdzą, że utrzymywanie się ograniczeń w zakresie inwestycji zagranicznych spowoduje nasilenie zachowań stadnych i jeszcze bardziej obniży motywację funduszy emerytalnych do występowania w charakterze strażników ładu korporacyjnego w firmach, w które inwestują.

źródło: http://www.ey.com