DSA Financial Group S.A. to ekspert
w inwestowaniu, działający dynamicznie
na rynku finansowym od 1999 roku.
Dziś DSA jest prężnie rozwijającą się grupą kapitałową skupiającą kilkanaście firm.

Profesjonalnie przygotowani przedstawiciele pomogli już około 700 000 klientów w stworzeniu finansowej niezależności.

Już dziś pomyśl o inwestowaniu z planem.
Ty znasz swoje cele, my środki
do ich osiągnięcia.

Pomnażamy wartościDebiut Bitcoina na CBOE i pizza warta 80 mld dolarów

12.12.2017

Anna Kocjan
Dyrektor Inwestycji Kapitałowych w DSA Investment SA,
trader giełdowy

Wczoraj na Chicago Board Option Exchange został uruchomiony długo oczekiwany przez inwestorów handel na kontrakty futures na Bitcoina. Patrząc na wzrost wyceny, można by wnioskować, że debiut bitcoina na giełdzie okazał się spektakularnym sukcesem. Sytuacja była jednak o wiele bardziej skomplikowana.

Już na otwarciu odnotowano dużą lukę pomiędzy kontraktami a ceną spot bitcoina (na korzyść kontraktów). Luka w wycenie powiązana była jednak z niezwykle niską płynnością, która sprzyja manipulacjom ceną instrumentu. W rezultacie nastąpiło zawieszenie notowań i uruchomienie go kilka minut później, gdy wycena kontraktu (1 kontrakt = 1 bitcoin) wynosiła już 17 tys USD (15% powyżej poprzedniego zamknięcia BTCUSD (bitcoin do dolara).

Dalszy ciąg notowań przyniósł wzrost ceny kontraktów o 25% i aż dwie przerwy w notowaniach (regulacje giełdowe CBOE przewidują zawieszenie notowań na 2 min, gdy cena zmienia się o 10% od ceny odniesienia i 5 min, gdy zmienia się o 20%). Ostatecznie kontrakty zakończyły notowania na poziomie 18 545 USD za kontrakt, a więc 22% powyżej ceny odniesienia.

Tak dynamiczne zmiany ceny nie pokryły się z celami, które przyświecały wprowadzeniu handlu bitcoinem na konwencjonalną giełdę. Uruchomienie kontraktów terminowych na Bitcoina miało doprowadzić do stabilizacji zmienności i znormalizowania wyceny najbardziej popularnej kryptowaluty. Tymczasem pierwszy dzień notowań tylko zdynamizował zmienność.

Zapraszamy do zapoznania się z całością artykułu na stronie:

http://dsa.pl/debiut-bitcoina-na-cboe-i-pizza-warta-80-mld-dolarow/