KNF: niska liczba skarg na akwizytorów

20.05.2010

W ostatnich dniach ukazał się raport przygotowany przez Komisję Nadzoru Finansowego, analizujący najczęściej występujące nieprawidłowości w akwizycji do OFE. Według danych z raportu w 2009 roku 569 000 osób zmieniło fundusz emerytalny. Liczbę tę należy zwiększyć o osoby, które po raz pierwszy przystąpiły do OFE. Do nadzoru trafiło w tym samym czasie 118 skarg na działalność akwizycyjną.

Na stronie 20 raportu czytamy: „Wszystkich skarg związanych z działalnością rynku OFE było w 2009 r. 2,8 tysięcy, a w 2008 r. – 1,9 tysięcy. Na tym tle liczba skarg stricte na działalno ść akwizycyjn ą jest stosunkowo niewielka – w 2009 r. wyniosła 118 , w 2008 r. było to 36 skarg.” Pozostałe skargi dotyczą więc działalności PTE, przede wszystkim są związane z utrudnianiem transferów między funduszami.

Najczęściej występujące rodzaje nieprawidłowości, które zidentyfikowano na podstawie skarg wpływających do nadzoru, to niestaranność przy zawieraniu umowy o członkowstwo, oferowanie korzyści materialnych za przystąpienie lub zmianę funduszu, fałszowanie umów, oszustwa, wyłudzenia i poświadczenia nieprawdy, utrudnianie transferów i wykorzystywanie uprzywilejowanych informacji.

Jednocześnie raport w kilku miejscach odnotowuje, iż „akwizycja jest tym elementem systemu, który ma umożliwiać wybór OFE i tym samym zapewniać tak bardzo pożądany efekt konkurencji. (…) Akwizytorzy powinni pełni ć istotn ą rol ę edukacyjn ą , ponieważ często są pierwszymi osobami, od których osoba rozpoczynająca pracę uzyskuje wiedzę o II filarze systemu emerytalnego. (…) Zapisy ustawy jednoznacznie wskazują, że akwizycja do OFE nie jest świadczeniem zwykłej usługi, ale czynnością wymagającą profesjonalizmu i dobrej reputacji.”

eZ Publish™ copyright © 1999-2024 eZ Systems AS